historie

Již od počátků dějin znali lidé metody dosaženi transu, jenž jim měl usnadnit pochopení vlastních problémů a dohlédnout do budoucnosti.

Z vyspělé kultury starověkého Egypta, který již ovládal umění písma a disponoval papírem ( listy papyrusu) i imetodami rozmnožování písemností, pochází královská hra. TAROT: Svoji dlouhou cestou na Západ nabýval stále nových forem. Staré obrazy zůstaly zachovány, překryty židovskými a křesťanskými symboly. Židé si vzali při exodu z Egypta do země Kanaán s jinou moudrostí i své karty. V zemi zaslíbené objevili nakonec tarotové karty křižáci a ti je přinesli do Evropy. Tam zústaly dlouhou dobu až do vynalezení knihtisku. A samozřejmě jen několika vyvoleným.

 

Souběžně s tím se královské karty vydávaly ještě jinou cestou. Putovaly s tajemným národem Cikánů. Ti se pravděpodobně setkali s tarotem kdesi na Východě a díky spiritualitě sobě vlastní dovedli rychle využít intuitivních možností hry.

 Čtení z ruky, vykládání karet, věštění. To všechno se zdá být s Cikány neoddělitelně spojeno. A protože se tento kočovný národ tvrdošijně vzpíral jakýmkoli vnucovaným pravidlům, nezbylo vládcům, kteří se je marně poukoušeli přimět k usazení, aby je trpěli takové, jací jsou. Dokonce i inkvizice zacházela s Cikány zpravidla mírně.

 Skrývalo se za tím přesvědčení, že jejich duše beztak nelze zachránit a že v důsledku toho je i jakákoli očista ohněm marná. Přesto se Cikáni stali mnohokrát oběťmi nespravedivého pronásledování, protože byli pokládáni za  méněcenné lidi. Neměli ani občanská  práva, ani nenalézali přímluvce. Byli prokletými párii, kterým zůstával svět usedlého obyvatelstva uzavřen. Ale z jejich moudrosti také nic neproniklo ven.

 

 Cikáni tedy měli své vlastní karty. Cikánské karty si pomalovávali speciálními barvami podle určitých pravidel. Tarotové karty, které Cikáni zprvu používali, byly zhotovovány ručně. Tištěné karty v dnešní podobě neexistovali. Jedno je jisté, nesčetné cikánské taroty, které dnes existují a již i dříve se nabízeli ke koupi, z cikánských duchovních pokladnic nepocházejí. Cikáni si svá tajmeství uměli vždy chránit!!

 

 Naše karty, cikánské věštecké karty, mají proto jen jména. Jmény byly obdařeny až v epoše romantismu.. kdysi šlo o reklamní trik, jenž měl díky tajemnosti obklopující Cikány získat kartám nové kupce. Než se změnil Tarot v cikánské věštecké karty, prošel ještě dlouho cestu.Covelluzo napsal: V roce 1379 přišla karetní hra ze země Saracenů, kde se jí říkalo "naih" do  Viterba" V roce 1370 konstatoval mnich John z Brefeldu, že v symbolice karet se naprosto obráží a je ztvárněn stav světa. Tento názor se v křes´tanstké církvi neprosadil. A v Řezně byly karty zakázány v roku 1378, v Marseille v r. 1381 a v Paříži v 1397. Roku 1423 trvdil svatý Bernardino ze Sieny, že karty vynalezl Ďábel. Dovoz karet se zakázal v r. 1441 v Benátkách. Nakonec si Taroy vysloužili název "ďáblova motlitební knížka"

Tarotové karty obzvláš´t velká arkána vzbuzovala svými obrázky hněv křesťanské církve. A tak se karty transformovaly. Stále opakující se zákazy nedocílili ničeho a karty nikdy ze světa nezmizely.

Prostý lid nedisponoval takovým majetkem aby si mohl koupit karty. Používali k věštění osudu kostky.

 

Teprve až roku 1661 byla vytištěna kniha Johana Pretoria " Cikánské karty čili hra chiromantická". Poprvé se tak objevila kniha, která lákala čtenáře odkazem na cikánskou moudrost v titulku. Musela ale uplynout ještě 2 století, než si věštění z karet osvojil prostý lid. Bylo pouze velmi málo lidí, kteří si mohli dovolit koupit karty nebo byl schopen číst o nich knihy. Tomu napomohlo zavedení povinné školní docházky.

Nynější cikánské karty M. Lenormanové se tiskly již od roku 1840. Roku 1860 pak trh přímo zaplavily věštecké karty, jež nesly název karty paní lenormandové. Motivy byli ale příliš abstraktní a proto se dočkaly zjednodušení. Bylo jich vždy několik shrnuto na jednu kartu. Formát se také změnil. Hlavně proto aby se vešly do jedné ruky.

Nakonec se vyvinuly ještě další druhy věšteckých karet. změna se odehrávala podle dávno osvědčeného schématu. tyto karty byly velice oblíbené v šlechtických kruzích. Lišily se od obyčejných lidových karet. Které byly označovány za hrubé a sprosté.

 V katalogu firem firmy piatnik 1926 se s cikánskými  kartami v nynější podobě setkáváme v r. 1926. ve Vídni dokonce už vr. 1920

V roce 1960 byly obrázky z valné části modernizovány, čímž byl také dlouhý vývoj cikánských karet završen.

Prostí lidé mají vždy důvod poohlížet do budoucnosti. S nadějí či s obavami. A držitelé moci, ať již pocházeli z církve nebo politické strany, nepatřili nikdy k těm, kdo dovedli poskytnout pomoc a útěchu ve všeobecné lidské nouzi. Kdo hledal radu, obracel se raději na takzvané čarodějnice. To byly většinou moudré ženy a léčitelky.